Жаңалықтар

НУ ИЦҒМ түлегі Ақмарал Тоқбергенова Норвегияның Ставангер университетіндегі онлайн семестрі туралы

SEDS alumni Akmaral

Біз Ақмаралдан семестр соңында сұхбаттастық және алған әсерімен бөлісуді сұрадық.

– Өзіңіз туралы айтып берсеңіз.
– Мен Талдықорғанда дүниеге келдім, мектептен кейін оқуды жалғастыру үшін Нұр-Сұлтанға көштім. Мен НУ ИЦҒМ-нен информатика бакалавры дәрежесін алдым. Ал биыл мен инженерлік менеджмент магистрі бағдарламасын бітірдім.

– Сіз үшін Ставангер университетінде көктемгі семестрді оқу үшін конкурстан өттіңіз, бірақ пандемияға байланысты онлайн оқығаныңыз. Онлайн лекциялар мен онлайн сабақтарға қатысу қалай болды?
– Мен пандемияға байланысты НУ -да бірнеше онлайн курстарды өткендіктен, бұл мен үшін ерекше емес еді. Дегенмен, бәрібір басқаша болды, маған қатты ұнады. Әрине, 4-5 сағаттық айырмашылықты ескере отырып, туған қалада онлайн оқу өте қиын болды, өйткені бәрі кешкі уақытты қызықты өткізгенде мен онлайн дәрістерге қатыстым. Бұл семестр менің күнделікті жұмысымды түбегейлі өзгертті, бірақ оған тұрарлық болды. Бұл күн тәртібінің оң жақтары да болды, өйткені мен күндізгі уақытты басқа қызықты әрекеттерге арнай аламын.
Оқытудың онлайн форматына қарамастан, профессорлар жанды қарым -қатынас пен оқу сезімін сақтауға барын салғанын атап өткім келеді. Менің топтастарым да солай жасады. Мен оларға басқа елде болуыма түсіністікпен қарағандарына және мен үшін қолайлы уақытқа бейімделуге тырысып, уақыт айырмашылығын үнемі ескергендеріне өте ризамын.

– Оқу нәтижесін қалай қабылдадыңыз?
– Менің ойымша, онлайн оқыту форматына қарамастан, мен болашақта қолдануға болатын өте жақсы білім пакетін алдым. Кейбір курстар мен үшін мүлдем жаңа нәрсе болды, олардың арқасында мен бұрын ойламаған ұғымдар мен түсініктерді білдім. Мен үшін жаңа болғанымен, мұғалімдердің кәсіби еңбегінің арқасында мен алған барлық білімді жақсы меңгердім.
Бұл ұмытылмас әсер болды. Мен пандемияға және мыңдаған шақырым қашықтыққа қарамастан, жаңа адамдармен таныстым, достар таптым және өзімді мүлде жаңа қауымдастықтың бір бөлігі ретінде сезіндім.

– Оқу бітіргенде немен жұмыс жасағыңыз келетіні туралы ойларыңыз бар ма?
– Бұл мен үшін магистратурада өткен семестр болғандықтан, менің болашақ жұмысыма жоспарларым бар. Информатика бакалавры дәрежесін алып, қазір инженерлік менеджмент магистрі дәрежесін иеленгендіктен, мен осы екі бағытты біріктіріп, ақпараттық жүйелер инженері болып жұмыс істеуді жоспарлап отырмын. Менде жергілікті қоғамдық медициналық ұйымнан ұсыныс бар, ол мені осы ұйымның медициналық процестерін цифрландыру бойынша жұмыс істеуімді қалайды.

– Шетелде алмасуға өтініш білдірген студенттермен бөліскіңіз келетін басқа тәжірибелер?
– Мен алмасу бағдарламасына жазылу туралы ойлайтын студенттерге айтқым келетін жалғыз нәрсе – батыл болу. Жаңа адамдармен танысу, жаңа нәрселер жасау және өзіңіз үшін жаңа курстарға бару мүмкіндігін жіберіп алмаңыз. Мұның бәрі оң нәтиже береді. Мүмкіндігінше белсенді болуға тырысыңыз, тіпті интернетте оқысаңыз да. Мысалы, мен онлайн оқу барысында мен 2 Winners зерттеу тобының мүшесі болуға қол жеткіздім, онда біз цифрлық егіздерді зерттейміз. Бұл команданың құрамында мен көптеген онлайн семинарлар мен түрлі қызықты курстарға қатыстым, мысалы, 3D модельдеу.
Сондықтан мен жаңадан келген студенттерге мүмкіндіктерді тиімді пайдалануға кеңес беремін. Онлайн семинарларға қатысыңыз, сыныптастарыңызбен көбірек сөйлесуге тырысыңыз және жаңа нәрсені үйреніңіз, себебі бұл жаңа технологиялар әлемінде қол жетімді болды. Егер адам шынымен бірдеңе алғысы келсе, оған ешқандай пандемия кедергі болмайды.